Az Egyesületről

Egyesületünk megalakulása óta (1996) községünk kulturális életének meghatározó szereplője. Nem csak műsoraival, fellépéseivel kapcsolódik be a település életébe, hanem gyakorlatilag minden jelentősebb megmozduláson jelen van, tevékenykedik, hallatja hangját, véleménye van stb.

Az egyesület alapító okirat szerinti tevékenységének középpontjában a német és magyarországi német táncos hagyományok ápolása áll. Emellett széleskörű néprajzi gyűjtőmunkát folytatunk. Ugyanilyen fontos számunkra származásunk kutatása, illetve történelmünk fehér foltjainak feltárása, továbbá ezek megismertetése a szélesebb közvéleménnyel.

Egy ilyen fehér folt a „málenkij robot”, aminek községünk lakóinak majd harmada szenvedő alanya volt 3 éven keresztül. Ennek feldolgozása az elmúlt években megtörtént egy riportkönyv formájában, egyesületünk gondozásában. Jelenleg ezen eredmények megismertetése folyik. Fontosnak tartjuk, hogy az ifjúság megismerje ennek hátterét, okait, tartalmát. 2022-ben az Egyesület kiadásában megjelent a Schwätze’mer schwabisch rátkai sváb szótár első kiadása.

Hagyományaink átörökítése/megőrzése érdekében Egyesületünk kicsit átformálva, újragondolva 2016-ban elindította a HOSTUBÁZÁS, azaz EGY RÉGI SZOKÁS ÚJRAGONDOLVA programját, mellyel a hagyomány ápolásán túl célunk volt összehozni a település lakóit a legkisebbektől a legidősebbekig. 2023. év végén egy újabb régi hagyomány felelevenítésével próbálkoztunk meg, 2023. december 24.-én este rendhagyó kántálással bejártuk az egész települést, így köszöntve a kisded születését, kívánva Áldott Békés Karácsonyt a település minden lakójának.

Eredetkutatás: Érdekes feladat. Folyamatos kutató munka, sokoldalú tevékenység: könyvtári, levéltári keresésből, levelezésből áll. Mivel a mi őseink Németországban keresendők, nyelvgyakorlásnak sem rossz. Közben pedig megismerhetjük a XVIII. századi német és magyarországi viszonyokat számtalan társadalmi problémával együtt, úgy mint demográfiai helyzet, csecsemőhalandóság, higiénia stb. Kutatási eredményeinket, addig is míg nem állnak össze egésszé, igyekszünk közkinccsé tenni a helyi lapban, amelyben rendszeresen publikálunk.

Községünknek egy nagyszabású rendezvénye van a Német Nemzetiségi és Töltött Káposzta Fesztivál. Szervezésében, lebonyolításában és műsorában egyaránt jelentős szerepet játszunk. Fiataljaink még a káposztafőzésben is felveszik a versenyt az idősebb korosztályokkal, követve természetesen a hagyományokat.

Név: "Schwarzwald" Hagyományörző Egyesület
Székhely: 3908 Rátka, Kossuth u. 80.

Elnök neve: Endrész Beáta
Művészeti vezető: Endrészné Götz Julianna